Meme (Göğüs) Büyütme Estetiği Nedir ?

 

Kadınların orantılı bir vücuda sahip olmak isteğiyle yaptırdıkları estetiklerin ilk sıralarında göğüs (meme) estetiği gelmektedir. Kadınlar, fiziksel görünümlerinin tamamlayıcı unsurları olan göğüslerini, kendi istedikleri boyut ve görünümde olmalarını arzu ederek bunun için alanında uzman plastik cerrahlara başvururlar.

Göğüs ölçüsünü, vücut oranına göre ayarlamak ya da göğsünü yeniden şekillendirmek isteyen kadınlar kadar farklı sağlık sebeplerinden dolayı da bu ameliyatları tercih eden kadınlar vardır. Özetle göğüs (meme) estetiği hem ideal göğüs boyutuna ve istenilen şekle ulaşılmak hem de sağlığın korunması için yapılagelmektedir. Gelişen teknoloji ve tıp alanındaki yenilikçi yöntemlerle birlikte operasyonlar giderek daha hızlı ve istenilen sonucu vermektedir.

Mediavrupa Estetik ailesi olarak bu yazıda göğüs estetiği konusunda gerekli bilgilendirmeleri yapıp, göğüs operasyonlarındaki estetik çeşitlerini inceleyeceğiz.

MediAvrupa Estetik Meme Büyütme Fiyatları?

Neden Göğüs (Meme) Estetiği Olunmalı?

 

Göğüs büyütme estetiği, kadınların göğüslerini istedikleri boyuta ya da şekle getirmek için göğüs yapısının büyütülmesi, küçültülmesi ya da dikleştirilmesi işlemlerine verilen genel isimdir. Günümüzde birçok kadın tarafından bazen estetik bir görünüm bazen de sağlığın korunması amacıyla tercih edilmektedir. Bazense her ikisi amacıyla yapılmaktadır. Bunu örneklendirmek gerekirse bazı kadınlar göğüslerinin daha büyük görünmelerini isterler; bu estetik bir kaygıdır. Ancak diğer yandan büyük göğüslere sahip bir kadının küçültme operasyonuna yaptırmasının nedeni sağlığını korumak amaçlıdır. Çünkü bilindiği üzere büyük göğüsler, kadınlarda sırt ve bel ağrılarına sebep olabilmekte, hatta omurga yapısını bozabilmektedir.

Sağlıklı bir beden algısı için, kişinin kendi bedeniyle barışık olması şarttır. Kadınların bir kısmı, göğüslerinden duydukları memnuniyetsizlik nedeniyle kendilerini tamamlanmış hissedememektedirler. Küçük göğüslere sahip bir kadın, göğsünün büyük olmasını hayal ederken büyük göğüslere sahip bir kadın bu durumdan hoşnut olmayabilir. Bütün bu beğeniler kişisel ve özneldir. Ayrıca kişinin psikolojisini derinden etkilemektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı göğüs operasyonunun yapılması önemlidir.

Göğüs(meme) estetiği yaptırmanın bir diğer nedeni de kadınların doğum, emzirme, yaşlanma gibi süreçlerinden sonra göğüslerinin deforme olmasıdır. Bazen de doğuştan gelen asimetrik göğüs durumu ya da fazla büyük, küçük olması bu operasyonunun yaptırılma nedenlerindendir.

Mediavrupa estetik meme estetiği

Kimlere Göğüs (Meme) Estetiği Yapılabilir?

 

Göğüs büyütme estetiği ameliyatı birçok kadın tarafından tercih edilmektedir. Bu operasyon; göğüslerinin mevcut boyut (fazla büyük-küçük) ve şeklinden (asimetrik, sarkık) hoşnut olmayan, kanserden dolayı meme kaybı yaşayan kişilere yapılmaktadır. Ancak kişi eğer hamilelik ya da emzirme dönemindeyse göğüs estetiği kesinlikle önerilmemektedir. Doğum ve emzirme süreci tamamlandıktan sonra bu operasyonun yaptırılması önerilmektedir.

Göğüs estetiği yaptırmak için vücut gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Bu nedenle küçük yaşlarda böyle bir karar verilmemelidir. Uzmanlar göğüs estetiği için uygun yaş aralığını 18-50 yaş olarak belirtmektedir. 50 yaş üstü kişilerde ise eğer yapılan testlerde kişi ameliyata uygunsa göğüs estetiği yapılabilmektedir. Sık kilo alıp vermenin göğüs implantlarına zararı olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür; bu nedenle kilo konusunda stabil olmaya özen gösterilmelidir.

Göğüs (Meme) Estetiği Nasıl Yapılır?

 

Göğüs estetiği operasyonu öncesinde ilk olarak kişinin ihtiyacı belirlenir ve istekleri uzman hekim tarafından dinlenir. Hastanın istediği göğüs şekli, boyutu detaylıca konuşulur ve dolgu malzemesi seçilir. Yağ enjeksiyonu endikasyonu ya da slikon implant yerleştirme işlemlerinden birisi tercih edilir. Yapılan tetkiklerden sonra hasta, ameliyata uygun görülürse operasyona alınır.

Göğüs estetiği operasyonunda genel anestezi yapılmaktadır. Meme büyütme işleminde silikon dolgu protezler, göğüs altında ya da meme ucunda açılan kesiyle yerleştirilmektedir. Ancak meme ucu yerine genellikle göğüs altından yapılan kesiler tercih edilmektedir. Bunun nedeni göğsün doğasına en az zarar veren yöntemin bu olmasıdır. Operasyonlar genellikle 1-2 saat aralığında sürmektedir. Operasyon sonrası hastanede bir gün istirahat etmek yeterlidir.

Mediavrupa estetik meme büyütme

Göğüs (meme) estetiği operasyonundan sonra işlem görmüş bölge elastik bandaj ve gazlı bez ile sarılır. Cilt altına konulan ve sıvıların birikmesini engelleyen silikon borular bir ya da iki gün içinde çıkarılacaktır. Operasyon sonrası ağrının birkaç gün devam etmesi normaldir. Uzman hekim, ağrı kesici reçete edecektir. Bu ilaçlar kullanıldığında ağrıda gözle görünür azalmalar olacaktır. Sargılar, ameliyattan sonra 2-3 içine de çıkarılacaktır. Dikişler ise 7-10 gün arasında çıkarılmaktadır. Bu süreçten sonra cerrahi sutyen kullanılması gerekir.

Ameliyat sonrasındaki ilk iki hafta göğüs bölgesinde his kaybı olması normaldir. Bu süreçte ağır işler ve sporlar yapılmaması gerekir. 6 hafta süresince bölgeye narin bir şekilde davranılmalıdır. Ağrı ve ödem oluşması olağandır. Beklenmeyen bir komplikasyon oluştuğunda doktora başvurulması gerekir. Ameliyat sonrasında alkol ve sigara kullanılmaması, sağlıklı beslenilmesi gerekmektedir.

GÖĞÜS (MEME) ESTETİĞİ TÜRLERİ

 
  1. Göğüs (Meme) Büyütme Estetiği (Augmentasyon Mamoplasti)

Göğüs (meme) büyütme operasyonu; kişinin göğüs kısmına silikon implant takılmasıyla dolgun bir görünüm elde edilmesi işlemine verilen isimdir. Kadınlar genellikle hamilelik sonrasında göğüslerindeki şekil değişikliğinin tedavisinde, ani kilo alıp vermelerdeki hacmin küçülmesini onarmada, asimetrik göğüs vakalarında, kanser tedavisindeki deformasyonlarda bu göğüs büyütme işlemini tercih etmektedirler. Aynı zamanda göğüs boyutundan hoşlanmayan, daha büyük bir göğüs hacmi isteyen kadınlar da yine bu estetik türünü seçmektedirler.

Göğüs (meme) büyütme operasyonu öncesinde hasta ile ayrıntılı bir görüşme yapılır. Ameliyatın risklerinden bahsedilir. Hastanın beklentileri dinlendikten sonra kullanılacak implant belirlenir. İmplant; kişinin meme yapısına, göğüs kafesinin şekline, vücut yapısı ve kilosuna uygun şekilde seçilmektedir. Uzman hekim; hastanın vücut oranlarına uygun olan implantı seçecektir. Örneğin doğuştan küçük göğüs yapısına sahip birinin bir anda çok büyük bir yapıya geçmesi olası değildir; derinin esnekliği bunu kaldıramayacaktır. Bu nedenle burada karar mercii, konusunda uzman hekim olacaktır.

MediAvrupa Estetik Meme Büyütme Fiyatları?

Göğüs (meme) büyütme ameliyatı öncesinde hastanın dikkat etmesi gereken hususlar vardır:

  • Ameliyat öncesindeki bir hafta boyunca -kan sulandırıcı etkisinden dolayı- asprin kullanılmamalıdır.

  • Vücutta enfeksiyon olmaması gerekir.

  • Ailesinde kanser hikayesi olan kadınların mamografisi çekilmesi gerekir.

  • Sigara ve alkol bir hafta öncesinde bırakılmalıdır.

Göğüs (meme) büyütme ameliyatı sırasında genel anestezi uygulanmaktadır. Slikon protez, göğsün alt çizgisinde kesi açılarak iç kısma yerleştirilir ve ince bir dikişle kapatılır.

Göğüs (meme) büyütme ameliyatı sonrasında bir iki gün süren ağrı olabilir. Göğüs etrafında yanma hissiyatı 1-2 haftaya kadar sürebilir. Bu süreçte cerrahi sutyen kullanılır, bedeni sıkan giyecekler tercih edilmemelidir. Bir hafta on gün içerisinde dikişler alınır. Dikiş izleri ise 6 haftadan sonra pembeden ten rengine doğru döner.

Meme protezleri sağlığa zararı olmayan bir yapıdadır ve kansere neden olmamaktadır Yapılan araştırmalar bu durumu kanıtlamıştır. Protez, gördüğü herhangi bir zararda değiştirilebilir.

  1. Göğüs (Meme) Küçültme Estetiği (Redüksiyon Mamoplasti)

Göğüs (meme) küçültme operasyonu; meme dokusundaki yapının içindeki yağın alınmasıyla küçültülme işleminin yapılmasına verilen isimdir. Genetik sebeplerle büyük olan göğüslerde, bazı tümörlerin yarattığı bozukluklarda bu işlem tercih edilmektedir. Burada amaç hem sağlıklı hem de estetik bir görüntü yaratmaktır.

Çoğu kadın redüksiyon operasyonunu sağlık açısından tercih etmektedir. Büyük göğüsler, sırt ve bel ağrısına sebebiyet vermektedir. Kişi üzerinde kronik bir ağrı oluşturduğu gibi eklem yapısında da bozulmalara neden olmaktadır. Kullanılan sütyenlerden dolayı omuzlarda içe çökme meydana gelmektedir. Ayrıca bu durum, fiziksel aktivitelerde dezevantaj yaratmaktadır. Tüm bu sebeplerden ötürü kadınlar, göğüs küçültme operasyonuna ihtiyaç duymaktadır.

Mediavrupa Estetik meme küçültme

Göğüs (meme) küçültme operasyonu öncesinde hastanın fiziki muayenesi yapılır; göğüs ölçüsü alınarak fotoğrafları çekilir. Meme başının konumu incelenerek dikleştirme operasyonuna ihtiyaç olunup olunmadığına karar verilir. Onun vücut formuna uygun göğüs boyu uzman hekim tarafından tespit edilir. Ayrıca ameliyatta oluşabilecek komplikasyonlar hakkında etraflıca bilgi verilir.

30 yaş üstü kadınlar için operasyon öncesinde mamografi istenir; gerekiyorsa da patolojik incelemeye tabi tutulur. Hastanın boy kilo endeksinin ortalama olması beklenir. Alkol ve sigara kullanımının operasyon öncesinde bırakılması gerekir.

Göğüs (meme) küçültme operasyonunda göğüs içinde yağ, meme dokusu, deri çıkarılarak küçültme sağlanır. Aynı zamanda areola işlemiyle meme başındaki koyu halka da küçültülebilir.

Göğüs (meme) küçültme operasyonu sonrası birkaç gün ağır olacak, zamanla azalarak geçecektir. İstirahat etmek ve zorlu işler yapmamak mühimdir. Ameliyat sonrası dikiş izinin genişliğine bağlı olarak iz kalma durumu vardır.

  1. Göğüs (Meme) Dikleştirme Estetiği (Mastopeksi)

Göğüs dikleştirme operasyonu; deformasyona uğramış ya da doğuştan gelen sarkma biçimlerini düzeltmek amacıyla yapılan ameliyattır. Yaş aldıkça, kilo alıp verdikçe, hamilelik ve emzirme sonrası göğüslerin eski dik formunu kaybetmesi nedeniyle birçok kadın tarafından tercih edilen bir işlemdir. Bu uygulamayla mevcut deformasyonlar giderilerek memeye sıkı bir görünüm kazandırılır. Eğer hem sarkma hem de hacim kaybı varsa silikon protez yardımı ile göğse hacimli bir şekil verilebilir. Ameliyat öncesi yapılan fiziki muayenelerde bu durum araştırılarak karar verilir.

Göğüs(meme) dikleştirme operasyonunda hastanın meme başından aşağı kıvrıma kadar dikey bir kesi alınır, ölçüm yapıldıktan sonra bölgeye silikon protez yerleştirilerek işlem tamamlanır. Eğer meme başındaki koyu alan genişse bu operasyon sırasında koyu renkli alan küçültülür. Ameliyat yaklaşık 2-3 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası bir gün hastanede kalınması önerilmektedir. Hasta, anne olmayı planlıyorsa bu operasyonu ertelemesi önerilmektedir.

Fiyat almak veya Ücretsiz randevu oluşturmak için +90 212 993 14 36 veya Whatsapp iletişim +90 532 270 51 12 iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top