RHİNOPLASTY (BURUN ESTETİĞİ) NEDİR ?

 

Günümüzde oldukça yaygın ameliyatlardan olan rinoplasti’nin geçmişi 1887 yılına dayanmaktadır. Orlando Rou tarafından gerçekleştirilmiştir.

Rinoplasti yani burun estetiği doğuştan veya sonradan meydana gelen burundaki şekil bozuklukları, burun içi nefes alma problemi yaratacak etlerin büyümesi gibi durumları ortadan kaldıracak cerrahi bir işlemdir. Aksi bir durum olmadığı sürece yüz hatları son şeklini almış herkesin yaptırabileceği bir ameliyattır.

Burun Ameliyatı nasıl oluyor ? Mediavrupa Estetik

RİNOPLASTİ (BURUN ESTETİĞİ) KİMLERE YAPILIR?

Burun estetiği burun işlevsel bozuklukları olan hastalara, estetik kaygısı olan hastalara ve herhangi bir kaza sonucu meydana gelen ani yaralanmalar yaşayan hastalara uygulanır. Bazı durumlarda ise hem burun işlevsel bozuklukları yani nefes alma güçlüğü gibi problemleri gidermek için yapılan ameliyatlarda hastanın isteği üzerine görüntüdeki deformasyon veya şekil bozukluğu da cerrah tarafından giderilir.

RİNOPLASTİ (BURUN ESTETİĞİ) AMELİYATLARINDA YAŞ SINIRI VARMIDIR?

İşlevsel bozukluklarda cerrahın hastayı değerlendirmesiyle alakalıdır. Hastanın ciddi derecede nefes alamıyor olması burun içi etlerin gereğinden fazla olması durumlarında herhangi bir yaş sınırı yoktur. Estetik kaygısı olan, burun şeklinden memnun olmayan bireylerde ise ameliyat olmak için 18 yaşının beklenmesi gerektiği bilinmektedir. 18 Yaş altı ergen bireylerde yüz hatlarının oturmaması nedeniyle istenilen sonuçlar elde edilemeyebilinir. Aynı şekilde 18 yaş sonrası beklenilerek kişinin istek ve arzuları fikir olarak daha net olacağı için ileride pişmanlık yaşamamak adına hasta için daha uygun olacaktır.

RİNOPLASTİ (BURUN ESTETİĞİ) İÇİN HAZIRLIK AŞAMASI NASILDIR?

f1956701 7ffb 4d37 96c7 c36e335ad558

Mediavrupa Estetik Clinic Burun üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar; kemik kıkırdak ve deri bölümüdür. Cerrah uygun gördüğü bölüm veya bölümlere müdahale etmekte serbesttir. Burun estetiği ameliyatı olmaya karar veren kişinin ameliyat sonrası istediği sonuçları elde etmesi için açık ve anlaşılır şekilde doktoruyla istişare etmesi gerekmektedir. Ameliyatı yapacak cerrahın da aynı şekilde hastasına ameliyatın olumlu ve olumsuz durumlarını, imkânı ölçüsünde dijital ortamda gerçeğe en yakın hazırlanan ameliyat sonrası görünüm taslaklarını hastasıyla paylaşması gerekir. Doktor hastayı muayene ederken hastanın yüz hatlarını da ayrıca inceler yüzde herhangi bir bölümün gereğinden büyük veya küçük olması da yüzün merkezinde olan burun bölgesinin daha çok göze çarpmasını sağlamış olabilir.Örneğin hastanın çene bölgesinin olması gerekenden daha küçük olması yüzdeki orantıyı bozacaktır. Rinoplasti ameliyatı olmaya karar veren hasta öncelikle kendine uygun bir hastane ve cerrah belirlemelidir. Cerrah ile hastanın ameliyat sonrası herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına birbirlerini iyi anlamış olmaları elzemdir. Diğer bütün ameliyatlar gibi burun estetiği ameliyatında çeşitli riskler bulunmaktadır hastanın bu riskleri bilerek bazı şeylere karar vermesi önemlidir. Burun estetiği ameliyatının da kendine göre bazı farklı riskler taşıdığı bilinmektedir. İyi yapılmayan bir estetik işlem sonucu nefes almada zorluk çekmek eşit olmayan burun delikleri deride renk değişimi ve uyuşma problemleri görülebilmektedir. Hasta ameliyata hazırlanırken hekim tarafından uygun görülen laboratuar testlerini yaptırmalıdır.Ameliyat öncesi cerrahın bilgisi dışında olan ilaçları kullanmayı bırakmalı ve cerrahın önermediği hiçbir ürünü kullanmamalıdır.

Burun Estetiği Fiyatı ne kadar ? Mediavrupa Estetik

Hasta yine aynı şekilde bir müddet alkol ve sigara tüketimine ara vermelidir.

RİNOPLASTİ (BURUN ESTETİĞİ) İÇİN CERRAHİ TEKNİKLER NELERDİR?

Geçmişten günümüze sürekli kendini yenileyen tıp ve teknolojik gelişmeler sayesinde burun estetiği de çok çeşitli tekniklere sahip olmuştur.

Bu teknikleri kısaca açıklamak gerekirse;

Rinoplasti de Açık Teknik

Burun delikleri arasında kalan deri parçasına kesi atılarak burun üst derisi kaldırılır ve bu yöntem açık teknik olarak adlandırılır. Bu teknikle burunda sorunlu bölge daha anlaşılır ve geniş bir açıdan görülür burun istenilen şekle cerrah tarafından rahatlıkla getirilir. İyileşme süresi aksi bir durum gözlenmediği takdirde 7 ila 10 gün arasındadır.

Rinoplasti de Kapalı Teknik – Mediavrupa Estetik Clinic

Kapalı teknikte burunun iç kısmından kesi işlemi yapılarak gerçekleştirilen ameliyata verilen isimdir. Cerrah bütün çalışmasını deri altından yönettiği için deri üzerinde herhangi bir kesik veya dikiş izine rastlanmamaktadır. Açık teknikte bahsedildiği üzere iyileşme süresi 7 ila 10 gün arasında sürmektedir. İlk bir iki gün ağır şişlikler ve ödem görülebilmektedir.

Rinoplasti de Doğurtma Tekniği

Burun içine birbirine paralel şekilde atılan iki kesi şeklinde ilerleyen tekniktir. Doğurtma yöntemiyle bahsi geçen iki kesi üzerinden burun şekli düzeltilmeye çalışılmaktadır. Bu teknikle her iki yöntem olan açık ve kapalı tekniklerinin pozitif yanlarından faydalanılmaktadır. Geniş açıdan görüş sağlamayı açık teknik, dikiş izinin olmamasını ise kapalı teknikten faydalanılmaktadır.

Rinoplasti de Modifiye Doğurtma Tekniği

bir üst başlıkta incelediğimiz doğurtma yönteminden farklı olarak burun içine tek bir kesi atılarak ameliyata devam edilir. Bununla birlikte burun ucunun desteği korunmakta ve fazladan kesi izi olmaması ve çabuk iyileşme göstermesi gibi avantajları vardır.

Rinoplasti de Cerrahi Olamayan Teknikler

Alternatif olarak sayılabilecek yöntemlerden bahsetmek gerekirse bunlar burun dolgusu ve ameliyatsız iple asılma yöntemlerinden bahsedilebilinir. Hastanın isteği üzerine burunda yapılan her değişiklik ameliyatlı olmak zorunda değildir. Cerrah için de uygun olduğu takdirde ameliyatsız yöntemler hasta için daha konforludur. Ameliyatsız yöntemlerde genellikle deri ve kıkırdak dokusu ön plana çıkmaktadır. Mediavrupa Estetik Clinic

Burun Dolgusu

Burun estetiği yöntemlerine tıpta yaşanan gelişmeler sonucunda ameliyatsız seçenekler de eklenmiştir. Son yıllarda çoğunlukla başvurulan bu yöntem ameliyat olmaktan çekinen veya ameliyat olmaya henüz karar vermemiş kişiler tarafından tercih edilmektedir. Oldukça basit ve hastayı strese sokmayan bir yöntem olma özelliği taşır. Burun dolgu yöntemiyle sahip olduğu dengesiz görüntüden sıyrılarak daha doğal ve istenilen şekle getirilmektedir. Yapılan dolguda cerrah tarafından dolgu malzemesi kullanılarak gerçekleştirilir.

Burun Estetiği Mediavrupa Estetik

Ameliyatsız Rinoplastide İple Asılma Yöntemi

Yine ameliyat olmadan burun şeklini hastanın isteğine en yakın derecede yapabilinecek bir yöntem olan iple asılma yönteminde burun kemiklerine ve sert dokuya müdahale edilmeden yumuşak dokuyu gergin halde destekleyerek burun ucu düşüklüğü gibi istenmeyen görüntüleri ortadan kaldırmayı hedefler. Lokal anestezi uygulanması gerekir çünkü burun içine küçük bir kesi işlemi yapılır. Yapılan işlemde en çok kıkırdak dokuyla ilgilenilir ve istenilen görüntüyü sağlamak için kıkırdak dokudan faydalanılır. Burun ucu kıkırdakları başka bir kıkırdak yapıya asılır. İşlemin bitmesinin ardından ameliyatlı seçeneklerde olduğu gibi morarmalar ve ödemler yaşanmaz hafif sızlamalar meydana gelebilir.

RİNOPLASTİ (BURUN ESTETİĞİ) AMELİYAT ESNASINDA NELER OLUR?

Hasta cerrahla belirlenen gün ve saatte yatış işlemini yapar ve odasına yerleşir. Hasta ameliyata hazır hale getirilir. Cerrahın uygun gördüğü şekilde lokal veya genel anestezi ile işleme başlanır. Lokal anestezi de cerrahın çalışacağı bölge uyuşturulur. Hasta uyanığa yakın bir konumdadır ve bilinci açıktır ayakta yapılan işlemlerde tercih edilen yöntemlerdendir. Genel anestezide ise hasta uyku halindedir bilinci kapalıdır ve solunum desteği sağlanmıştır. Hastaya uygulanan anestezi yapılacak işlemin uzunluğuna göre değişebilmektedir. Ameliyat burnun içinden veya burun deliklerinin ortasından cerrah tarafından bir kesik atılarak derinin kaldırılmasıyla başlar. Cerrah hasta ile konuşulan burunu elde etmek için burun kemik kıkırdak dokusundan herhangi törpülemeler veya eklemeler yapabilir.Yaptığı eklemeleri doğalına en yakın olabilmesi için burun için derin noktalardan veya kulak kısmından kıkırdak parçaları alabilir daha detaylı değişimler için ayrıca implantlar veya vücudun sair yerlerinden çeşitli parçalar ekleyebilir. Ameliyat süresi uygulanacak cerrahi işleme ve burun durumuna göre değişiklik göstermektedir fakat ortalama 60 dk ile 90 dk sürmektedir. Gerekli görüldüğü hallerde estetik cerrahının yanında KBB cerrahı da ameliyatta hazır bulunur. Ameliyat sonrası hastanın uyanması yani anestezinin etkisinin geçmesi beklenir. Hasta odasına alınır ve hemşire tarafından durumu ara ara kontrol edilir. Hasta aynı gün hastaneden çıkış yapabilir gerekli görülen hallerde bir gece kontrol altında kalması cerrah tarafından istenebilinir.   Ameliyat süresi uygulanacak cerrahi işleme ve burun durumuna göre değişiklik göstermektedir fakat ortalama 60 dk ile 90 dk sürmektedir. Gerekli görüldüğü hallerde estetik cerrahının yanında KBB cerrahı da ameliyatta hazır bulunur. Ameliyat sonrası hastanın uyanması yani anestezinin etkisinin geçmesi beklenir. Hasta odasına alınır ve hemşire tarafından durumu ara ara kontrol edilir. Hasta aynı gün hastaneden çıkış yapabilir gerekli görülen hallerde bir gece kontrol altında kalması cerrah tarafından istenebilinir. Ameliyat süresi uygulanacak cerrahi işleme ve burun durumuna göre değişiklik göstermektedir fakat ortalama 60 dk ile 90 dk sürmektedir. Gerekli görüldüğü hallerde estetik cerrahının yanında KBB cerrahı da ameliyatta hazır bulunur. Ameliyat sonrası hastanın uyanması yani anestezinin etkisinin geçmesi beklenir.Hasta odasına alınır ve hemşire tarafından durumu ara ara kontrol edilir. Hasta aynı gün hastaneden çıkış yapabilir gerekli görülen hallerde bir gece kontrol altında kalması cerrah tarafından istenebilinir. Hasta aynı gün hastaneden çıkış yapabilir gerekli görülen hallerde bir gece kontrol altında kalması cerrah tarafından istenebilinir. Hasta aynı gün hastaneden çıkış yapabilir gerekli görülen hallerde bir gece kontrol altında kalması cerrah tarafından istenebilinir.  Hasta aynı gün hastaneden çıkış yapabilir gerekli görülen hallerde bir gece kontrol altında kalması cerrah tarafından istenebilinir.  Hasta aynı gün hastaneden çıkış yapabilir gerekli görülen hallerde bir gece kontrol altında kalması cerrah tarafından istenebilinir. Mediavrupa Estetik Clinic

RİNOPLASTİ (BURUN ESTETİĞİ) AMELİYAT SONRASI NELER OLUR?

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Burun iç pansumanı 7 gün kadar burun içinde kalır. Ameliyat esnasında burunu desteklemesi amacıyla cerrah tarafından atel bantlanabilinir. Takılan atel pansumanın çıkarıldıktan sonra 7 gün daha kalır ve sonra çıkartılır. Yapılan ameliyat sonrasında ödem ve şişlikleri azaltmak amacıyla hastanın yatar konumdan başın göğüs bölgesinden daha yüksekte olduğu bir konumda dinlenmesi gerekir. Hasta yerleştirilen pansuman ve atel nedeniyle burunda tıkanıklıklar yaşayabilir. Pansumanın çıkmasından itibaren hafif kanamalar meydana gelebilir bu kanamaları yatıştırabilmek için burun altına gazlı bez sıkı bir şekilde yapıştırılabilinir.Burun içindeki tıkanıklık yapmış mukus tabakası ve kan tortusunun temizlenmesi adına eczanelerde satılan püskürtme şişeli okyanus suyu belli aralıklarda burun içine sıkılarak temizlenmesi sağlanır.

Burun Estetiği Mediavrupa Estetik

Ameliyat sonrasında kanama ve şişmeleri en asgariye indirebilmek için cerrahın önerilerine uymak gerekmektedir. Bunlar arasında çok kalabalık alanlara girmemeye dikkat etmek, yüksek adrenalinli sporlar ve koşu gibi yorucu aktivitelerden kaçınmak, üst kıyafetleri düğmeli seçerek baştan geçirilen kıyafetler tercih etmemek yer alır. Ayrıca kabız olmamak adına sebze ve meyve tüketmek, tuz tüketimini en aza indirmek, aşırı derecede şiddetli sümkürmek, yüz ile yapılan aşırı gülmek gibi faaliyetlerden kaçınmak dişleri yavaş fırçalamak bu öneriler arasındadır. Gözlük kullanan hastalar ise burun iyileşene kadar burun üstüne gözlük gibi baskı yapabilecek aksesuarlardan kaçınmalıdır. Ayrıca ameliyat sonrası hassaslaşan burun derisine gereken bakım yapılmalı ve güneş kremi sürülmeden dışarı çıkılmamalıdır.Ameliyat sonrası iki hafta boyunca burunda olduğu gibi yüzün çeşitli yerlerinde özellikle gözlerde mor halkalanmalar şişlikler ve renk değişimleri yaşanmaktadır. Ameliyat sonrası kişi normal hayatına dönebilmektedir fakat uygun olduğu hallerde bir hafta evde istirahat hasta için daha uygun olacaktır. Cerrahın tavsiye etmediği hallerde buruna buz veya buz torbası uygulamasından kaçınılmalıdır. Mediavrupa Estetik Clinic

RİNOPLASTİ (BURUN ESTETİĞİ) AMELİYAT SONUÇLARI?

Rinoplasti günümüzde yaygın bir ameliyat olmasına karşın zor ve karmaşık bir ameliyattır. Burunun yüzün tam ortasında olması nedeniyle yapılan en ufak değişiklik çok çabuk fark edilebilmektedir. Uzun sürece sahip bir ameliyattır yapılan ameliyat sonrasında istenilen şekle ulaşabilmek için şişliğin gitmesi ve burun yapısının oturması gerekmektedir. Bu süre bir seneyi bulabilmektedir.Mediavrupa Estetik Burun Ameliyatı

Fiyat almak veya Ücretsiz randevu oluşturmak için +90 212 993 14 36 veya Whatsapp iletişim +90 532 270 51 12 iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top