IV Destekli saç ekimi

IV Destekli saç ekimi,Saç Ekimi
hair transplant before and after

SAÇ EKİMİ

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, kalıtımsal olarak ya da bazı hormonal durumlardan dolayı saçlarında seyrelme ya da kellik yaşayan kişiler için yapılan bir ekim operasyonudur. Saçların döküldüğü bölgelere, diğer bölgelerden getirilen köklerin nakledilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Amaç; sağlıklı saç köklerinin çoğaltılmasıyla doğal bir saç görünümü elde etmektir.

Saç hem kadınlar hem de erkekler için önemli bir aksesuardır denilebilir. Kişiye alımlı, sağlıklı ve genç bir görünüm katmaktadır. Saç kaybı yaşayan insanların görünümlerinde meydana gelen değişimin altında bu sebep yatmaktadır. Genç ve alımlı bir görünüm isteyenlerin tercih ettiği saç ekimi operasyonu zahmetli ancak kalıcı sonuçlu bir süreçtir. Alanında uzman hekimlerce yapılacak bu operasyonların sonuçlarını görmek zaman alacaktır. Ancak ömür boyu sizinle kalacak sağlıklı bir saça kavuşuyor olmak sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Mediavrupa Estetik ekibi olarak bu yazıda “saç ekimi nasıl yapılır?” sorusunun izini sürerek süreç hakkında bilgilendirme yapacağız.

Saç Ekimi Öncesi

Saç ekimi sabır isteyen bir operasyon olduğu için ekim öncesinde kişinin kendisini hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazırlaması gerekir. İlk olarak yapılması gereken alanında uzman bir hekimle görüşülmesidir. Zira burada kişinin kıl köklerine ve saç yapısına en uygun yöntem belirlenecektir. Uzman hekimin fiziki muayenesi sonucunda o kişinin hangi saç ekim tekniğini uygulaması gerektiği konusunda görüş birliğine varılacaktır. Saçların görünümüne ve kıl köklerinin kalitesine göre FUE, DHI, PRP ve Saç Mezoterapisi tekniklerinden biri tercih edilecektir. Seçilen tekniğin ardından operasyon öncesinde alınması gereken tedbirler, uzman doktor tarafından detaylıca anlatılacaktır.

Saç ekimi öncesinde yapılması gerekenler şöyle sıralanabilir:

 • Operasyondan bir ay öncesinde saç derisine düzenli aralıklarla masaj yapılmalıdır. Bu sayede saç derisinin altındaki kan akışı hızlanacaktır.

 • Ameliyat öncesinde mümkün mertebe ilaç kullanılmamalı.

 • Alkol ve sigara kullanımına ara verilmeli; hatta mümkünse bırakılmalıdır.

Saç Ekim Günü

Saç ekimi operasyonunun olduğu gün, kişi, hafif yiyecekler yemiş olarak gelinmelidir. Ekim, uzun bir süre devam edeceği için tok tutucu besinler tercih edilmelidir. O gün için, kolayca çıkarılabilecek rahat ve bol kıyafetler tercih edilmelidir. Gömlek ya da geniş bir t-shirt son derece uygundur. Operasyona kişisel araba ile tek başına gelinmesi tavsiye edilmez. Mümkünse bir yakın refakatinde dönülmelidir. Alınan anesteziden dolayı operasyon sonrası baş dönmesi yaşanma ihtimali vardır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi, ağrısız ve acısız bir işlemdir. Lokal anestezi ile ekim yapılacak bölge uyuşturulur; bu sayede kişi ne ağrı ne de acı hissetmez. Ekim süresinde hasta; hekimle konuşabilir ya da televizyon izleyebilir durumdadır. Hatta dilediği taktirde telefonuyla ilgilenebilir. Saç ekimi seansları 6-9 saat aralığında sürdüğü için başka şeylerle ilgilenmek ya da birisiyle konuşabiliyor olmak zamanın daha hızlı geçmesini sağlayacaktır.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi operasyonu sonrasında kişinin bir süre dik bir şekilde oturması, ekim yapılan bölgeye dokunmaması gerekmektedir. Güneşe çıkılmamalı, sigara ve alkol en az bir hafta kullanılmamalıdır. Operasyon sonrası oluşabilecek ağrılar için hafif ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Saç ekimi sonrasında deri üzerinde kızarıklık, kabuklanma, sivilcelenme görülebilir, kaşınma olabilir. Saç ekimi işleminde deride kanallar açıldığı için burada bir deri travması meydana gelmiştir. Kabuklanma bu travmanın geçtiğinin belirtisidir. Açılan kıl kanalları 2-14 gün arasında iyileşerek kapanmaktadır. Kaşıntının olması durumunda hasta kesinlikle elini kafasıyla temas ettirmemelidir. Bölge hassas olduğu için ekilen tellerin zarar görme ve enfeksiyon kapma ihtimali vardır. Bu nedenle kişinin bölgeyi kesinlikle kaşımaması gerekmektedir. Sivilcelenme ise deri altında kalan saç tellerinin yüzeye çıkmak istemesinden kaynaklanmaktadır. Kısa bir süre içinde kaybolacaktır; telaş edilmemesi gerekir.

Saç ekimi sonrasında oluşacak kaşınmaları engellemek için 3. günden sonra kafa yıkanmaya başlanabilir. Kabuklanmaya engel olmak için bölgenin masaj yapılarak yıkanması gerekmektedir.

Ekimden sonra saç telleri bir defaya mahsus olmak üzere tamamen dökülecektir. Bu duruma şok dökülme denmektedir. Bunun sebebi güçsüz köklerin dökülerek yerini yeni güçlü tellere bırakmasıdır. Ekilen saçlar 2-8 hafta içerisinde tamamen dökülecek, kalıcı saçlar ise bu şok dökülmenin ardından çıkacaktır. Bu süreç ise 3. aydan sonra başlamaktadır. Yeni ve kalıcı saçlar saç ekiminden 3 ay sonra çıkmaya başlar ve 12 ay içinde tamamen çıkmış olur. Özetle saç ekiminden tam bir yıl sonra kişi yeni ve güçlü saçlarına kavuşacaktır. Bu süreyi etkileyen en önemli faktör; kişinin yaşam kalitesidir. Kişi ne kadar stresten uzak ve sağlıklıysa saç kökleri de o şekilde güçlü olacak ve hızlı bir büyümeyle gelişecektir.

Özetlemek gerekirse saç ekimi operasyonu bir yıl içerisinde sonuç alınabilecek zahmetli bir işlemdir. Mediavrupa Estetik’in deneyimli kadrosu ile süreç izin için oldukça kolaylaşacak ve güvenli bir hale gelecektir. Siz de saç ekimi tekniklerini inceleyebilir, bir uzmanla görüşerek kendinize uygun olanla ilgili bilgi alabilirsiniz.

FUE TEKNİĞİ NEDİR?

Fue; folikül transferi anlamına gelmektedir. Bu teknikte iki kulak arasındaki bölgeden greft alınır ve saç nakli yapılacak bölgeye yerleştirilir. İki kulak arasındaki bölge; dökülmeye dirençli oluşuyla bilinmektedir. Bu nedenle özellikle bu bölgeden kök saç alımı tercih edilmektedir. Bölgedeki saçlar yaklaşık 3 mm uzunluğunda olacak şekilde kısaltılır ve bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Greftler micromotor aracılığıyla alınarak özel bir solüsyonun içinde bekletilir. İkinci aşamada ise alınan greftler ekim yapılacak bölgeye lokal anestezi yapıldıktan sonra kanallar açılarak nakledilir. Nakil işleminde saçın doğal akışına uygun biçim olmasına dikkat edilmektedir.

İşlem yaklaşık 6-9 saat aralığında sürmektedir. Elbette kişinin saçsız alanın büyüklüğü işlem süresini artıracak ya da azaltacaktır. Fue Tekniği bazı kişiler için tek seferde etkili olurken bazı kişilere iki seans yeterli gelmektedir.

Fue Tekniği saç ekimi yaptıracak kişilerin sıklıkla tercih ettiği yöntemlerden biridir. Çünkü bu işlemde lokal anestezi sayesinde ağrı ve acı hissedilmemektedir. Kesme işlemi olmadığı için dikiş izi oluşmamaktadır. Burada kullanılan mikromotor ile işlem hızlıdır ve bu da maliyeti düşürmektedir. Greftleri koruyan solüsyon ile birlikte canlı greft sayısı fazladır. Fue Tekniği’nin belki de en öne çıkan özelliği kişinin doğal saç görünümüne uygun bir halde yapıldığı için ayırt edilmesi neredeyse imkansızdır. Ancak buradaki hassas nokta şudur; işlemin micromotor kullanmada uzmanlaşmış bir hekim tarafından yapılması doğal bir görünüm için şarttır. Saçın çıkış yönüne uygun olarak yapılmaması estetik olmayan bir görünüm ortaya çıkaracağı için bu teknikte mutlaka alanında sertifikalı hekimlerle çalışılmalıdır.

DHI TEKNİĞİ NEDİR?

Direct Hair Implantation yani Doğrudan Saç Ekimi anlamına gelen DHI Tekniği alınan saç köklerinin doğrudan saçsız alana transfer edilmesi işlemine verilen addır. Deride herhangi bir kanal açılmaması, bu tekniği farklılaştırmaktır. Seyrek saçlara sahip hastaların genel tercihi DHI’den yanadır.

DHI Tekniği’nde bölgeye anestezi uygulanarak güçlü saç kökleri alınır. Alınan greftler ayrıştırılır ve ekime hazır biçime getirilir. Kökler; Choi Implanter Pen ile yani özel transfer kalemi ile ekim yapılacak bölgeye nakledilir. Saç yönlerine uygun bir şekilde yerleştirilerek doğal görünüm elde edilir. Bu yöntemde aynı anda hem greft ayrıştırılıp hem kaleme yerleştirilerek transfer edildiği için greftler canlılığını korumakta ve daha yüksek bir verim alınmaktadır. Zamandan tasarruf edilmesi de bir diğer artısıdır. Ancak Choi Implanter Pen kullanımı konusunda uzmanlaşmış bir hekimin tercih edilmesi işlemin kalitesi için önem arz etmektedir.

İşlem yaklaşık 6-8 saat aralığında sürmektedir. Ancak saç yoğunluğu ve saçsız alanın büyüklüğüne göre kişiden kişiye değişiklik de göstermektedir. Kısa sürede iyileşme yaşanan bu teknikte, dökülme oranı az olduğu için alınan verim yüksektir. Tek seansta güçlü bir sonuç almak mümkündür.

DHI Tekniği saç ekimi yaptıracak kişilerin sıkça tercih ettiği yöntemlerdendir. Burada tekniğin en önemli artılarından biri kanal açılmadığı için iyileşme süresinin hızlı ve zahmetsiz olmasıdır. Saç kökleri doğrudan ekildiği için büyümeye hali hazır durumdalardır ve bu nedenle ekimden sonraki gelişimi daha hızlıdır. Dökülme oranının az olması verimi artırmıştır. Saç kökleri şerit halinde değil dağınık bir şekilde alındığı için bu yöntem iz bırakmaz.

 

PRP TEKNİĞİ NEDİR?

PRP (Platelet Rich Plasma) Tenkniği; hastanın kanındaki trombositten ayrıştırılan zengin proteinlerin, yine hastanın saçlı derisine enjekte edilmesi işlemidir. Bu yöntem; genellikle, saç dökülmesi yaşayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Saç dökülmesine karşı tedbir amacıyla da sıklıkla kullanılmaktadır. Dökülmeleri engellemesinin yanı sıra saç köklerini güçlendirmesi de tercih sebeplerinden bir tanesidir. Bu yöntem; deri altındaki uyuyan saç köklerini uyandırarak saçlar için gür bir görünüm vadeder. Saç mezoterapisi yöntemi ile birlikte kullanılabilir.

PRP Tekniği’nde ilk olarak hastanın kanı alınır ve bu kan zengin protein miktarına göre ayrıştırılarak saç köklerini besleyen fibroblast elde edilir. Fibroblast, ekim yapılacak bölgeye enjekte edilir. Kişinin kendi kanındaki zenginlikle yapılan bir tedavidir.

Bu tekniğin uygulanma işlemi yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Haftada bir seans uygun görülmektedir. Seansların sıklığı ve sayısı, hastanın yaşadığı saç kaybına bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak şu söylenebilir ki 3-4 seans sonrasında kişi, saçındaki değişimin farkında varacak, 6-8 seansın ardından ise hacimli bir saça kavuşacaktır. Burada en önemli kriter; hastanın yaşam standartları, hormonal bozuklukları ya da psikolojik durumudur. Bunlara bağlı olarak süreç uzayıp kısalabilir.

SAÇ MEZOTERAPİSİ NEDİR?

Saç mezoterapisi, saçların ihtiyacı olan vitamin, mineral ve aminoasidin deriye dışarıdan özel ince uçlu iğnelerle enjekte edilmesi işlemidir. Alanında uzman bir hekim tarafından oluşturulan içerik, kişiye özgü bir formül olarak sunulmaktadır.

Genetik sebeplerden dolayı doğuştan güçsüz ya da çevresel etmenlerden ötürü güçsüzleşen saçlara sahip kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bu yöntem ile saç köklerindeki kan dolaşımı artırılarak kökten uca giden bir iyileşme sağlanır. Bu yöntemin saç dökülmelerinin en etkili çözümlerinden olduğu söylenebilir. Ayrıca kepek oluşumunu engellediği, bölünmüş saç uçlarını onardığı da tespit edilmiştir.

Saç mezoterapisi yönteminin amaçları şöyle sıralanabilir;

 • Saçlara gür ve sağlıklı bir görünüm kazandırmak,

 • Saç dökülmesini engellemek,

 • Cilt altındaki saç köklerini beslemek,

 • Tüy halindeki saç tellerini onarmak,

 • Bütün bunları hızlı ve ağrısız bir şekilde yapmak.

Kadınlar ve erkekler tarafından tercih edilen bu yöntem, kelleşme sorunu yaşayan kişiler için idealdir. Enjektördeki besin öğeleri, saç derisine intikal ederek buradaki saç foliküllerini canlandırır. Böylece canlı ve güçlü bir saç görünümü oluşur.

Saç mezoterapisi yönteminde, ince uçlu iğneler kullanılır. Bu iğnelerin işlem sırasında yarattığı ağrı ya da acı hissi yok denecek kadar azdır. Micro iğneler, saç derisinin yaklaşık 2-3 mm altına temas eder. Bu bölge iğnenin içeriğindeki vitamin, mineral, aminoasit ve antioksidanlarla güçlendirilir. Mezoterapi; saç ekiminden sonra güçlendirici bir tedavi olarak kullanılabildiği gibi tek başına saç dökülmesine tedbir amacıyla da kullanılmaktadır.

Saç mezoterapisinin işlem süresi yaklaşık 10 dakikadır. Hafta bir kez uygulanması uzmanlar tarafından önerilmektedir. 10 seans kullanımda etkili bir sonuç vereceği öngörülmektedir.

Saç mezoterapisi, günlük hayatınızı aksatmadığı ve ağrısız bir yöntem olduğu için diğer saç ekimi yöntemlerinden farklıdır. Hızlı ve acısız sonuçlar almak isteyenler için idealdir.

SAKAL VE BIYIK EKİMİ NEDİR?

Sakal ve bıyık ekimi Fue Tekniği ile yapılmaktadır. Kişinin iki kulak arasında kalan bölgeden saç kökleri alınarak bir solüsyonda bekletildikten sonra yüz bölgesine nakledilmesi işlemidir. Sakal ve bıyık ekimi genetik sebeplerden dolayı seyrek bir kıl yapısına sahip ya da kaza, yaralanma gibi sebeplerden dolayı dezenformasyona uğramış deriye sahip erkekler tarafından tercih edilen bir yöntemdir. İşlem yaklaşık 3-6 saat sürmektedir. Hastanın ihtiyacı olan miktara göre süre değişkenlik gösterebilmektedir.

Sakal ve bıyık ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İşlem sonrasında, uzman hekimin önerdiği antibiyotikler düzenli şekilde kullanılmalıdır. Yüz korunacak şekilde sırt üstü uzanılmalıdır. Başın yere eğilmemesi gerekir, böyle bir durumda yüzde morarma yaşanacaktır. Cilt tahriş edilmemeli, su sürülmemeli ve herhangi bir kozmetik ürün kullanılmamalıdır. Kaşınma gibi durumlarda kesinlikle dokunulmaması gerekmekir. Aksi halde bölge enfeksiyon kapabilir. En az bir hafta alkol ve sigara kullanılmaması elzemdir.

Sakal ve bıyık ekimi sonrasında 3 ay içerisinde şok dökülme yaşanır. Daha sonra kıl kökleri sağlıklı ve güçlü bir şekilde çıkmaya başlar. Ekim yaptıran kişi 1 yılın sonunda doğal bir görünüme kavuşacaktır.

KAŞ EKİMİ NEDİR?

Kaş ekimi, Fue Tekniği ile yapılan bir yöntemdir. Enseden alınan greftler solüsyonda bekletildikten sonra kaş hattına kanallar açılarak buraya nakledilir. Doğal bir kaş görünümü için kıl köklerinin 25-30 derecelik açılarla transfer edilmesi gerekir. Aksi halde kıllar dik bir açıyla uzayarak istenmeyen bir görünüme sebep olabilir. Ayrıca greftlerin tekli olarak alınması ve yine tekli olarak nakledilmesi de doğal bir görünüm için önemlidir.

Kaş ekimi işlemi yapılmadan önce alanında uzman doktor ile görüşme yapılır. Bu görüşmede kişi, isteyeceği kaş tipini anlatır. Doktor, istenilen tipi dikkate alarak kendi yapabilecekleri üzerine bilgilendirmelerde bulunur. Ortak bir fikirle kaşın son şekline karar verilir. Kaş ekimi uygulamasında ekim yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Bölgeye küçük kanallar açılarak greftler buraya nakledilir.

Kaş ekimi işlemi 5-6 saat sürmektedir. Ekimden sonra kabuklanma ve kaşıntı olması normaldir. Bu bölgeye dokunulmaması gerekir. Suyun değmemesi gereken bu bölge özenli bir şekilde korunmalı; deniz ya da havuza kesinlikle girilmemeli, güneşe çıkılmamalıdır. Kaşlar ekimden iki hafta sonra şok dökülme yaşar; üçüncü aydan sonra yeniden büyüme başlar ve ekimden sonraki 6 ay- 1 yıl içerisinde kalıcı sonuç alınır.

Kaş ekimi son dönemlerde kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen operasyonlardan birisidir. Genetik sebeplerden ya da kazaya bağlı travmalardan dolayı kaşlarında eksik ya da düzensiz kıla sahip kadınlar ekim yaptırmaktadırlar. Çünkü kaşlar, gözlerin tamamlayıcı bir unsurudur ve bakışların karakteristik etkisini sağlamaktadır. Kaş ekimi sonrasında kaşlar hem estetik bir şekil alacak hem de canlı bir görünüme kavuşacaktır. Bu da kişiyi alımlı kılacaktır. Lokal anestezi sayesinde herhangi bir acı çekilmeyecek bu işlemde kanallar açılmadığı için bir iz de kalmayacaktır.

12
34
56
78
910
1112

Saç ekimi riskleri ve yan etkileri


İşlemden sonra geçici yan etkiler olabilir, alıcı ve ekim yapılan bölgelerde şunları hissedebilirsiniz:

 • Uyuşma ve ağrı
 • Kaşıntı ve kızarıklık
 • Şişlik ve sıkılık.

FUT yönteminde yatay bir iz olacaktır; Yetersiz bakım sonrası durumlarda da bir miktar enfeksiyon olabilir, bu nedenle saç ekimi ameliyatınızdan sonra mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için cerrahın talimatlarına uymaya çalışın.

Bu tür kozmetik cerrahi ile ilişkili ana riskler kanama ve enfeksiyondur. Ayrıca yara izi kalma veya kötü, doğal olmayan şekilli yeni saç çıkma olasılığı da vardır. Yeni saç çıktığında biraz iltihaplanma ve enfeksiyon olabilir. Doktor antibiyotik reçete edecektir; antibiyotikler ve kompresler bu konuda size yardımcı olur. Kalıcı olmayan şok dökülmeler de (ekim bölgesinde orijinal saçlarınızın bir kısmını kaybetmek) olabilir.

Saç ekimi sonrası bakım

Yapma:

 • Alıcı alanı güneş ışığına maruz bırakın
 • Alıcı alanını ovun veya çizin
 • Bir süre sigara içmek veya alkol almak
 • Yüzme havuzuna veya sıcak tüpe gidin
 • Bölgeyi 5 gün boyunca yıkayın
 • Yoğun egzersiz yapın
 • Kan sulandırıcı veya benzeri ilaçlar kullanın

Yapmak:

 • En az 3 gün tatil yapın
 • Sırt üstü yatın ve uyurken başınızı yüksekte tutun
 • Alıcı ve verici alanlarını temiz tutun
 • Reçeteli ilaçları alın

 

hair transplantion aftercare

Saç ekimi kalıcı mıdır?


Saç kökleri ekildiğinde cildin iyileşmesi zaman alır. Saç ekiminden sonraki ilk üç ayda bazı saçların dökülmesi normaldir.

İyileşme süreci 6 ila 12 ay arasında sürebilir. Ancak bu işlem tamamlandığında ekilen kökler kel bölgeyi kaplayan saçlar çıkmaya başlar. Bu, insan yaşlandıkça büyümeye devam eden saçlardır.

Saç köklerinin hareketi kalıcıdır. Eski hallerine dönmeleri mümkün değil. Ancak kişinin diğer saç kökleri gibi ekilen saç köklerinin de bir ömrü vardır. Belirli zamanlarda saç üretimini eskisi kadar durdurabilirler.

Saç Ekimi Fiyat Paketimiz

Saç Ekimi

(FUE)
$850
$ 550
 • Saç Ekimi Full
 • 4 Seans PRP Tedavisi
 • Medikal Şampuan
 • Medikal Losyon
 • İlaçlar Tahlil ve Testler
 • Garanti Belgesi
Popüler

Saç Ekimi

(DHİ)
$950
$ 650
 • Saç Ekimi Full
 • 4 Seans PRP Tedavisi
 • Medikal Şampuan
 • Medikal Losyon
 • İlaçlar Tahlil ve Testler
 • Garanti Belgesi
Popüler

Görmek ve daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin ve ücretsiz randevu talep edin.

Scroll to Top