DHI Saç Ekimi Nedir ?

 

Saç dökülmesi günümüzde en büyük sorunlardan bir tanesidir. Saç dökülmesi doğal nedenlerle olabileceği gibi saç kıran tarzı hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Özellikle de erkeklerde saç kökleriyle yakından ilişkisi bulunan testosteron hormonunun yaşla beraber azalmasıyla saç dökülmesinin hızlandığı görülür. Estetik bir sorun olarak görülen bu problem için birçok saç ekimi yöntemi geliştirilmiştir. DHI saç ekimi de bunlardan bir tanesidir.

dhi saç ekimi

Günümüzde geliştirilen birçok modern saç ekimi yöntemi bulunmaktadır. DHI yöntemi de bunlardan bir tanesidir. Kadınlarda ve erkeklerde sıklıkla görülen saç dökülmesi ve kelleşme sorunu saç ekim yöntemleri ile ortadan kaldırılabilir. Gerek genetik gerek de hastalığa bağlı saç dökülmesi saç ekimi yöntemleri ile estetik olarak düzeltilebilmektedir. Günümüzde özellikle de erkelerin müzdarip olduğu erkek tipi dökülme ve kelleşme sorunu için en çok tercih edilen yöntemlerden biri de DHI saç ekimi yöntemidir.

DHI Saç Ekimi Nedir?

 

DHI yani direct hair implantation olarak bilinen bu saç ekimi yöntemi tüm dünyada yaygın olan ekim yöntemlerinden bir tanesidir. Bu yöntem ile kafanın saçlı bölümünden implanter pen adı verilen bir araç ile toplanan saçlar kafanın saçsız bölümüne ekilir. Saçlı deriye ve sağlıklı saç köklerine zarar vermeden toplanan saçların saçsız bölgelere ekilmesi daha doğal ve sağlıklı sonuçların ortaya çıkmasını sağlar. Bu saç ekimi yöntemi özellikle erkek tipi saç dökülmesinde kullanılsa da saç kıran gibi hastalıklar nedeniyle oluşan saç dökülmelerinde de bu yöntem kullanılabilir.

DHI işlemi yapılmadan önce birçok görüntüleme yöntemi ile saçın ve saç derisinin durumu incelenir. İşlemin yapılıp yapılmayacağına bu incelemeler sonucunda karar verilmektedir. Saçın dökülme oranı, sağlıklı saç köklerinin durumu, saçık sıklığı incelenerek bu yönteme karar verilir. Bu yöntemde genellikle kafanın arka kısmı donör olarak kabul edilerek o bölgeden alınan saçların ekimi sağlanır. DHI kalemleri ile yapılan bu işlem doğal sonuçlar doğurmasının yanında iyileşme sürecinin de daha hızlı ve sorunsuz olmasını sağlamaktadır.

DHI saç ekim yönteminin FUE ekim yöntemine göre en büyük avantajlarından bir tanesi de kanal açma işlemine gerek duyulmamasıdır. FUE yönteminde metal araçlar yardımıyla saç köklerinin yerleştirileceği kanallar kafa derisi içerisinde tek tek açılmaktadır. DHI yönteminde ise var olan ancak dökülme sonucu saçsız kalan saç kökü kanallarına ekim yapılır. Her hangi bir kanal açma işlemine gerek duyulmaması iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır.

dhi saç ekimi

DHI Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

 

Türkiye’ de en yeni yöntemlerden biri olan DHI yöntemi için en çok sorulan sorulardan bir tanesi de bu yöntemin nasıl yapıldığı sorusudur. Saç ekimi konusunda tüm dünyada belirli bir üne kavuşmuş olan Türkiye’de her yıl yerli ve yabancı binlerce kişi saç ekim işlemi yaptırmaktadır. Türkiye’de kullanılan pek çok ekim yönteminden en çok kullanılanlarından biri de DHI yöntemidir. İşlemlerin belirli bir sırayla gerçekleştirildiği bu işlem için Türkiye prosedürü şu şekildedir:

  1. Greftlerin Toplanması

İşlemin ilk adımında saç kökleri kafanın arka bölümünden implanter pen ile toplanır. Bu yöntemde genellikle kafanın arka ya da yan kısımlarındaki dökülmeyen kısımlar donör olarak kabul edilse de başka bölgelerden de greft toplanabilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesinden muzdarip olan kişiler için saçın arka kısmı ya da yan kısımları donör olmak için oldukça idealdir

Toplanan saç kökleri ekilene kadar bir solüsyonun içerisinde uygun sıcaklıkta güvenli bir şekilde tutulur. Saç tellerinin korunması ekim sürecinin başarılı sonuçlanması için en önemli adımlardan bir tanesidir. Greft hasadı yapılırken saçlı bölgeye ve toplanan foliküllere zarar vermemek amaçlanır. Toplanan saç köklerinin güvenli ve sağlıklı bir şekilde ekilmesi için öncelikle düzgün şekilde toplanması ve korunması gerekir.

dhi saç ekimi

  1. Folikül İmplantasyonu

İkinci aşamada toplanan saç kökleri DHI kalemleri ile alınarak herhangi bir kanal açma işlemine gerek duymadan saçsız bölgeye ekilir. Bu işlemde kullanılan aletlere implanter pen adı verilmektedir. Bu özel kalemler ile saç kökleri sağlıklı bir şekilde alınıp ekilebilmektedir. Kanal açma işlemi yapılmadan doğrudan ekim yapılması DHI yönteminin en büyük avantajlarından biridir Bu sayede ekim süreci daha kolay olurken iyileşme süreci de daha kolay sonuçlanmaktadır.

  1. Doğal Görünüm

Ekim yapılırken doğal bir sonuç esas alınarak saç folikülleri yerleştirilir. Yerleştirilen saçların yönü, derinliği, açısı saçın doğal görünmesi ve sağlam olması esaslarına dikkat edilerek belirlenir. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin en büyük endişelerinden biri de doğal görünmemesidir. Doktorların bu endişeleri gidermek için hastaları bilgilendirmesi gerekmektedir. Operasyon öncesinde genellikle saç çizgisi çizimi yapılarak en uygun çizgiye ulaşılır. Ekim sonucunda doğal ve sağlıklı bir görünüme ulaşmak amaçlanır.

İşlem Sonrası Süreç

 

Diğer tüm saç ekimi işlemlerinde olduğu gibi DHI yönteminde de işlem sonrası süreç en az işlem süreci kadar önemlidir. DHI saç ekimi yöntemiyle daha hızlı bir iyileşme süreci geçirmek mümkündür. Ekim işleminden sonraki ilk 1-2 haftada saç derisinde kabuklanma, kızarıklık, kaşıntı, hassasiyet gibi belirtilerin olması normal kabul edilir. Bu belirtilerin iki haftanın sonunda geçmesi beklenir. İki hafta sonunda kaşıntı ve kızarıklık sorunlarının geçmesi ve kabuklanmanın dökülmesi beklenir.

İşlemden sonra hastanın doktorun verdiği talimatlara uyması gerekir. İşlemden sonra en az 7 gün boyunca sigara ve alkolden uzak durmak iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Bu süreçte saç derisini korumak çok önemlidir. Saç derisinin sağlığı yeni ekilen saçların sağlığını da büyük ölçüde olumlu etkileyecektir. İyileşme sağlanana kadar güneş ışınlarının zararlarından korunmak için bol bol şapka takmak önerilir. Enfeksiyon riskini engellemek için ise en az 2 hafta denize veya havuza girilmemesi tavsiye edilir.

Saç ekimi yapıldıktan sonra en önemli süreçlerden bir tanesi de şok dökülme adı verilen süreçtir. İşlemden bir süre sonra ekilen saçların büyük bir hızla döküldüğü görülebilir. Bu şok dökülme adı verilen bir süreçtir ve saç ekimi işlemleri için oldukça normaldir. Ekim sürecinin başarılı olması için bu şok dökülmenin ardından ekilen yerlerden saçların yeniden çıkması beklenir. Hastalar genellikle bu hızlı dökülme sürecinde endişe yaşamaktadır. Ancak doktorların da bilgilendirmesiyle hastalar sakinleşmeli ve sonucu görmek için beklemelidir. Saç ekimi işlemlerinin sonucu genellikle 6 ay ile 1 yıl arasında bir süre içerisinde tam olarak görülmektedir.

DHI saç ekiminden sonra en önemli adım hasta memnuniyetinin sağlanmış olmasıdır. Saç ekimi sonuçları yaklaşık olarak 1 yıl sonra tam olarak göründüğünde hastaların memnun ve mutlu olmaları gerekmektedir. Bunu sağlamak için yöntem başından sonuna kadar hastalar bilgilendirilmeli ve takip edilmelidir.

DHI saç ekimi yöntemi Türkiye’de nispeten yeni bir yöntem olsa da başarı garantisi oldukça yüksek bir saç ekim yöntemidir. Özellikle de erkek tipi saç dökülmeleri için bu yöntem oldukça başarılıdır. DHI yönteminin operasyon sürecinde kesi olmaması, doğal sonuçlar doğurması, iyileşme sürecinin hızlı olması gibi birçok avantajı bulunmaktadır. Günümüzde yıldızı parlayan saç ekim yöntemlerinden biri olan DHI yöntemi için ilgi her geçen gün artmaktadır. Türkiye’de ve dünyada her geçen gün ünü artan bu yöntemin popülerleşmesi de devam etmektedir.

Fiyat almak veya Ücretsiz randevu oluşturmak için +90 212 993 14 36 veya Whatsapp iletişim +90 532 270 51 12 iletişime geçebilirsiniz.

12
34
56
78
910
1112

Saç Ekimi Fiyat Paketimiz

Scroll to Top