Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

 

Yaşın ilerlemesi ile ciltte doğal olarak sarkmalar meydana gelmektedir. Göz kapağında sarkma, renk tonu değişme, ciltte sarkmalar gibi şeyler zamanla oluşmaya başlar. Çok fazla güneşe maruz kalmak, kirli hava, aşırı alkol ve sigara tüketimi ve düzensiz bir uyku da cildin yaşlanmasını hızlandırmaktadır. Bunlardan etkilenen şeylerden bir tanesi de göz kapaklarımızdır. Tıp adıyla ‘’Blefaroplasti’’ yani göz kapağı sarkması da bunlardan biridir. Bu etmenlerden dolayı göz kapağı sarkması olanlar ve bu görüntüden memnun olmayanlar estetiğe başvurabilir. Mediavrupa Estetik olarak göz kapağı estetiğinin nasıl yapıldığı hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

mediavrupa clinic Göz kapağı estetiği

 

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği diğer adıyla blefaroplasti; alt ve üst göz kapağına uygulanabilen, sarkmış dokuyu oradan çıkarıp göz çevresini gererek plastik cerrah uzmanı tarafından yapılan cerrahi bir uygulamadır.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Cildimiz normalde elastik bir yapıdadır. Bu durum yaşlandıkça etkisini kaybeder ve cildin elastikiyeti azalmaktadır. Yüz cildinde olan elastikiyet kaybı sonucunda en fazla deri ilk olarak göz kapağında toplanır. Bu yüzden yaşlanmanın ilk belirtisi göz kapaklarında ortaya çıkar. Göz kapaklarında ortaya çıkan değişimler insanda yorgun, donuk, boş bakışlara ve kişiyi olduğundan yaşlı bir görünüme sokar. Göz kapaklarında görülen yaşlanma belirtileri şunlardır: Mediavrupa Clinic Estetik ve Plastik Cerrahi

-Göz altlarında torbalanma

-Göz çevresinde renk değişikliği

-Üst göz kapağında düşme

-Göz kapağı etrafında kırışıklık ve sarkma

-Göz kenarlarında kaz ayağı çizgilerinin oluşması

-Yorgun bir yüz ifadesi

Göz kapağında olan deri bollaşması üst göz kapağı düşüklüğüne sebep olur. Bu düşüklük bazı kişilerde görmeyi engelleyecek kadar fazla olabilir. Bu durumda bunun tedavi edilmesi gerekmektedir. Kaşlarda ve alındaki düşüklük de göz kapağı düşüklüğüne etki eder. Bu durumda olunca estetik açıdan kötü bir görüntü ortaya çıkabilmektedir.

şakak germe -Mediavrupa estetik clinic

Estetik ya da başka sebeplerden dolayı blefaroplasti ameliyatı olmak isteyenlerin ihtiyacına göre yalnız üst göz kapağı veya alt göz kapağına estetik yapılabileceği gibi her ikisine de bu estetik uygulanabilir. Göz kapağı estetiği (blefaroplasti); kaş kaldırma, alın kaldırma ve endoskopik orta yüz ameliyatları ile birlikte uygulanır.

Göz Kapağı Estetiği Kaç Yaşında Yapılabilir?

Göz kapağı estetiği çoğunlukla 35 yaş üstü kişiler tarafından yaptırılır. Bunun sebebi göz kapağındaki yaşlanmalar bu yaşlardan sonra görülmeye başlanır. Bunun yanında medikal olarak herkes her yaşta yaptırabilmektedir. Ameliyat göz kapaklarında devam eden yaşlanmayı durdurmaz. Bu ameliyatla yapılacak estetik 7-8 sene kadar etkisini sürdürmektedir. Ameliyat sonrasında kişideki yorgun yüz ifadesi yerine canlı ve aydınlık bir görünüm oluşur. Mediavrupa Clinic Estetik ve Plastik Cerrahi

yuz germe 1024x768 1

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sırasında kanama eğilimi arttırma riski olan aspirin ve antibiyotiği ameliyattan en az 15 gün önce kesmeniz gerekmektedir. Yara iyileşmesini geciktiren sigara ve tütün ürünlerini de 2-3 hafta önceden içilmesine ara verilmelidir. Beklenmeyen etkilere yol açmaması için de bitkisel takviye ürünlere de bu süre zarfında ara verilmelidir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Üst göz kapağı operasyonu yaklaşık 30 dk sürer. Göz kapağı diğer yüz bölümlerine göre daha hassas ve elastik bir yapıda olduğu için yavaş, dikkatli ve titiz çalışılmalıdır. Alt göz kapağına yapılacak olan operasyon 1-1.5 saat aralığında sürmektedir. Bu sürenin uzayıp uzamaması başka bir işlem yapılıp yapılmayacağına bağlıdır.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Uygulanır?

Üst göz kapağı estetiği bölgedeki fazla deri ve kas dokusunun kesilerek çıkarılması durumudur. Ameliyat izinin görünmemesi için göz kapağının katlanma çizgisinden kesim işlemi yapılır. Alın germe ve kaş kaldırma operasyonuyla birlikte uygulandığında daha iyi bir görüntüyle sonuç verir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Uygulanır?

Gençken elmacık kemikleri üzerindeki yağ yastıkçıkları yaşlanmayla birlikte aşağıya doğru düşer. Bu durum da alt göz kapağında çökme ve ağız kenarındaki gülme çizgilerinde yaşlanma belirtilerine sebep olur. Bu yağ yastıkçıklarına yapılan estetik işlem endoskopik olarak yastıkçıkların yerine asılmasıyla yapılır. Alt göz kapağına bir işlem yapılmadan önce bu uygulama yapılmaktadır. Yağ yastıkçıklarının yerine konması işlemi sonrası alt göz kapağına herhangi bir işlem yapılması gerekmeyebilir. Alt göz kapağına yeniden bakılarak torbalanma veya sarkma var mı diye bakılır. Torbalanma ve sarkma hala ortadan kalkmamışsa alt göz kapağı ameliyatına geçiş yapılır. Ameliyat kesimi kirpiklerin 1.5 mm altından yapılmaya başlanır. Cilt yukarıya kaldırılır ve burada bulunan yağlar göz altı çukuruna yayılır. Fazla deri ve kas kesilerek oradan çıkarılır ve işlem tamamlanmış olur. Kesim işlemi kirpik dibinden olacağı için ameliyat sonrasında bir iz kalmaz. Ameliyat sonrasında göz altı çöküklüğü devam ediyor ise göz altları iyileştikten sonra göz altı yağ enjeksiyonu uygulanabilir. Mediavrupa Clinic Estetik ve Plastik Cerrahi

istenmeyen tuylere tek seferde kesin cozum

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl?

Gözde oluşan ödemler genelde bir haftanın sonunda azalmaya başlar ve ikinci haftada kişi normal hayatına dönebilir. Göz kapağı estetiğinden sonra ilk 3 gün kızarıklık ve şişlik olur ve 1 hafta içinde azalarak kaybolur. Geçirilmiş iyi bir cerrahi operasyonu sonrası soğuk uygulama, şişlik, kızarıklık ve morlukların oluşmasını engeller. Dikiş üzerindeki bandajlar 3 gün sonra kaldırılır. Dikişler 1 hafta sonra alınır. Operasyondan 1 ay sonra izler kaybolur. Görüntü olarak olması gereken hali alır. Mediavrupa Clinic Estetik ve Plastik Cerrahi

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatından Ne Kadar Süre Sonra Duş Alınır?

Göz kapağı estetiğinden 3 gün sonra duş alınabilir. Ameliyat günü yüz ve kafa bölgesine su değdirmeden yıkanılabilir.

Bu Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

-İlk birkaç gün bulanık görme

-Normalden fazla göz yaşı akması (birkaç hafta)

-Uyurken gözleri kapatıp açmada güçlük yaşama (birkaç hafta sonra düzelmeye başlar)

-Nadiren de olsa kanama (bazı hastalarda görülür ve direk müdahale edilmesi gerekir)

 

Fiyat almak veya Ücretsiz randevu oluşturmak için +90 212 993 14 36 veya Whatsapp iletişim +90 532 270 51 12 iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top